03 jaanuar 2012

Mäletan eelmist aastat, nagu see oleks olnud eelmisel nädalal....

Soovin, et tänavune aasta tooks imelisi hetki igasse päeva. Ei taha mina tagasi ei tea mis kuldseid aegu, ma tahan olla õnnelik siinsamas ja just praegu. 

Hea meel, et ka tänavu on üks 10st Järvamaa Aasta Teo nominendist Kareda vallast - kui eelmisel aastal sai oma hääli anda Aivar Piirsalule ja tema Öötla küla leiule, siis tänavu on nominentide seas Kalamatsi kitsefarm ja meierei Esna külas. Üks võimalik koht häälte andmiseks on siin Järvamaa Infoportaalis.

Täna on Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev. Koos kaitseliitlastega asetasime pärja ja süütasime küünlad Järva-Peetri kirikaias olevale mälestuskivile ning oli vaikuseminut. Sellel Reaalkooli poisil, kes ütles, et kui poleks olnud Vabadussõda, ei räägiks me ja ei mõtleks me praegu eesti keeles, oli tuline õigus.

Homsesse päeva mahub ka kohtumine haridus- ja teadusministeeriumi asekantsleri Kalle Küttisega. Saab ametlikult kuulda, mis tuuled sellest majast puhuvad.

Kuigi öeldakse, et - kes vana asja meelde tuletab, see...  siis on paslik siia üles panna minu aasta kokkuvõte. See on modifitseeritud kujul olemas detsembrikuises Vallalehes ning varsti ka Järvamaa Infoportaalis.

Lennukaid ideid, tervist ja õnnelikke hetki!
Aastad pole vennad, öeldakse. Sellele saab kinnitust vaid sellestki, kui õue vaadata. Kurikuulus Moonika tõi lund, tuisku ja hangesid, porise sügise moodi Patrick viis päevadeks voolu paljudelt majapidamistelt.
Aastad pole vennad ka tegudes. Millega läheb ajalukku 2011. aasta? Eesti riik ja Kareda vald tähistasid oma taastamise 20. aastapäeva. Vahel öeldakse, et 20aastane riik on veel liiga noor selleks, et kõik süsteemid paigas oleksid ning elu hästi toimiks. Riigi tasandil on räägitud haridus- ja päästereformist, haldusreformi ja haldusterritoriaalse reformi idee on taas päevakorda tõusnud.
Eesti Panga viimane majandusprognoos ütleb, et 2012. aastal aeglustub majanduskasv järsult. Vald on riigi abiga läbi teinud tervendamisprotsessi, kuid see ei tähenda, et edaspidi lihtsamalt läheks. Eks oleme tavakodanikena poes käies märganud, kui palju on aastaga kallinenud tavaline toidukorv.
Tublid ja ettevõtlikud
Peetrit on ikka peetud Järvamaa ja kogu Eesti viljaaidaks. 2011.a. avati Ämbra külas AS Peetri Põld ja Piima robotlüpsilaut, mis Eesti moodsaimaks laudaks tituleeriti. Ainult kahju, et robotlüpsilaut tähendas ka töökohtade kadu.
Aita Mets ja Jaan Raudkivi-Laiman valmistavad Esna külas Kalamatsil Eesti esimeses kitsejuustufarmis kitsejuustu, mida saab proovida ja kaasa osta näiteks Põhjaka mõisast.
Hea meel, et kilplased on oma koja valmis saanud. Kuna uues hoones on võimalus pakkuda ka toitlustust, on see Kilplala külastatavust kindlasti tõstnud.
MTÜ Karessen on saanud rahastuse Esna vana vallamaja katuse vahetamiseks. Palju on oma käte ja oskustega ära tehtud siseruumides. On lootust, et see piirkonna ajalooline ehituspärl oma Okasroosikese unest varsti ärkab.
Esna vanast vallamajast mitte kaugel – Esna jõe kallastel on palju ära tehtud jõe ökoloogilise seisundi parandamiseks.
Muinsuskaitseameti toel oleme saanud natukene korrastada Ataste seminarihoonet.
Kui kõik toimib, hakatakse sel aastal rekonstrueerima Peetri aleviku ühisveevärgi- ja –kanalisatsioonisüsteeme ning ehitatakse uus biopuhasti. Projekt viiakse ellu AS Paide Vesi eestvedamisel ning Kareda, Koigi, Imavere, Roosna-Alliku, Ambla ning Paide valla ühistööna.
Oleme Järvamaa Haigla aktsionärid ning hakkame rahaliselt osalema haigla uue õenduskorpuse ehitamisel.
Palju on räägitud Koeru päästekomando võimalikust sulgemisest. Tahan tänada ettevõtjaid, kes kirjutasid alla Järva-Jaani, Koeru ja Kareda valdade ettevõtjate ühispöördumisele, mis läkitati siseministrile. Peetri abikomando osales kolmel vallas toimunud päästesündmusel ning ühel õppusel Mäos. Helkurid ja suitsuandurid on odavad elupäästjad, kasutagem neid!
Energilised eestvedajad
Suure tunnustuse osaliseks sai Tõnu Taal – tema entusiastlikku tööd Esna vana vallamaja taastamisel ning küla- ja vallarahva koolitajana on märgatud ka maakonna tasandil ning Tõnu on Järvamaa Aasta Vabatahtlik.
Järva-Peetri ja Anna koguduste segakoor Petra käis suvel kontsertreisil Soomes Liminka ja Pudasjärvi kogudustes. Segakoori dirigent Siret Heinaste sai Aasta Kirikumuusiku tiitli.
Suvest on Jaanus Tammiste Järva-Peetri kiriku diakon.
Peetri rahvamaja naisrahvatantsurühm, kes koos tantsinud pea 15 aastat, osales esimesel naiste tantsupeol ning tantsis oma kilomeetri TeateTantsul, mis tegi tiiru Eestile peale.
Kuigi noorte laulu- ja tantsupeol ei osalenud ühtegi meie valla kollektiivi, andsid peole oma ilusa panuse Esna küla naised, kes tegid istumisaluseid.
Korv- ja võrkpallimängijad on võtnud mõõtu Ida-Järvamaa Mudaliigas, suur tänu liiga eestvedajale Kalev Tederile.
Aasta Tegijaks valiti Hedi Jürgen, Aasta Uustulnukaks Taavi Tikerpalu, Aasta Naiseks Anneli Piirsalu ning Õigeks Meheks Rainer Palmsaar. Loodan, et tänavune talv tuleb lumevaene ning Raineril ja tema meeskonnal OÜ-st Impeerium on vähe tööd.
Sügisest on Peetri Põhikoolil uus direktor – Janno Nau. Hea meel, et aastakümneid kooli juhtinud Ene Reinla sai maavanemalt teenetemärgi. 2012.a. sügisest ühendatakse Peetri Lasteaed ning kool üheks ühtseks õppeasutuseks – Järva-Peetri Lasteaiaks-Kooliks. Kooli-ja lasteaiaperedel on olnud palju vahvaid tegemisi. Meie kodutütred koos oma eestvedaja Kaidi-Ly Välbiga on olnud tublid ja aktiivsed.
Samuti on meie vallas uusi liikmeid juurde saanud Kaitseliit. Iga aastaga aina rohkem populaarsust koguv Jalgsemalt Peetrisse kulgev Pitka matk tuleb ka tänavu.
Uueks aastaks lennukaid ideid ja nende teostumist, tervist ja õnnelikke hetki igasse päeva!