16 august 2012

Rukkimaarjapäeva järel

Väike suvepuhkus on läbitud (käisin nii idas, läänes, põhjas kui ka lõunas, sekka veel korra Lätis ja Stockholmis, aga suve ma tegelikult küll kuskil ei näinud) ning 2. töönädal on jõudnud teise poolde.
Juuli viimasel laupäeval oli Kareda külas ning Esna mõisas üks kaunis sündmus - Kareda küla 800 aastapäeva tähistamine. Kes on lugenud raamatut "Kareda, Muinas-Järvamaa süda", see teab, kui ilus see on! :) Kuigi sel päeval oli maakonnas väga palju sündmusi, jätkus rahvast ka meile. Minu väike tervitus oli selline:
Head sünnipäevalapsed - Kareda küla rahvas, head külalised.
Eestimaal on täna, 2012. aastal 4437 küla. Väga vähesed neist küladest on ajalooürikutes mainitud varem kui meie - Kareda - küla. Oli 800 aasta tagune aeg, kui Kareda küla nimi raamatusse raiuti. Nii, nagu on aastasadu olnud viljakad selle kandi põllud, nii on rikas siinne kultuuri- ja vaimukiht. Nagu kogu Eesti, nii on ka Kareda küla olnud erinevate sõdade tallermaaks. Aga siit on sirgunud ka vapraid sõjamehi - näiteks Kaitseliidu peastaabi ülem Jakob Vende, kelle mälestuseks 2010. aastal mälestuskivi avati. Võib-olla andis Kareda küla inspiratsiooni oma imelisteks teosteks siin elanud Eduard Viiraltile. Või õed Virve ja Õilme Gustel, kelle kiirus ringrajal oli ületamatu. 
Kindlasti saab Kareda küla uhkeldada ka sellega, et on kogu oma terviklikkuses koos naaberasula Esnaga huvi pakkunud Eesti Vabaõhumuuseumi perele. 
1896. aastal sai kohalike taluperemeeste rahaga valmis Esna vallamaja ning mul on siiras heameel, et tänavu, küla 800. esmamainimise aastapäeval, saab see hoone uue katuse ning ruumid kogukonnale - seda küla ühise tööga. 
Ka tänane sündmus näitab, et Kareda küla on elus. Nagu laulusalmis: kuni su küla elab, elad sina ka. Ilusat päeva!

Esna vana vallamaja katusega läheb veel natukene aega, aga leping Peetri kooli juurde bussipeatuse rajamiseks on sõlmitud. Laululaval on ära triibutatud ka Peetri seelikumustriline triip, samasugune rõõmsavärviline tuleb ka bussipeatus. Lehest oli lugeda, et Peetris on üks täismees tänavavalgustusposti ära lõhkunud, aga tegelikult nõnda see polnud. 
Eelmisel nädalal hakati mustkatte alla viima Müüsleri-Ataste teelõiku ning natukene veel tolmuvabamaks muutub Peetri-Roosna-Alliku tee. Peetrist Karedani musta katet tänavu ei tule, aga ehk järgmisel aastal.
Meie "juubilari majas" lasteaias, mis paari päeva pärast oma 25. sünnipäeva tähistab, on väike remont käimas.
Ja kes veel pole tulnud järgi jahule-helvestele-õlile (makaronid otsas), kuid arvab, et on abivajaja - siis nüüd on tõesti viimane hetk käes, viimased on alles.