28 juuni 2012

Enne Peeterpaulipäeva


Jaanipäev on mööda saanud ning suur suvi ees ootamas.

Reedel, 22. juunil oli Peetris jaaniõhtu. Ilm oli selleks sündmuseks tellitud :) Mul on hea meel, et tegin teoks oma mõtte ning lastel oli batuudil palju hüppamisrõõmu (ja nagu üks isa õigesti märkis - mitte ühtegi sääsehammustust õhtuks). Kuulutasime välja ka Aasta Uustulnuka ja Aasta Tegija tiitlite saajad - need olid vastavalt Kalamatsi kitsefarm ja AS Peetri Põld ja Piim.

Laupäev, 23. juunil tähistasime Võidupüha. Väike kokkuvõte, mis vallalehe jaoks kirjutasin:

Järva-Peetris ja Müüsleris mälestati langenuid
Järva-Peetri kirikus peeti Võidupüha auks palvus, kus kaasa teenis ka segakoor Petra. Pärast palvust asetati pärjad kirikaias olevale Vabadussõjas langenute mälestusmärgile ning küünlad nendele Vabadussõja kangelaste haudadele, kes Järva-Peetri kirikaeda maetud on.
Müüsleri Vabadussõja mälestusmärk on püstitatud Järvamaal toimunud Vabadussõja lahingutes langenute auks. Kõne pidasid vallavolikogu esimees Siiri Tammiste ning maavanem Tiina Oraste. Lisaks neile asetasid pärjad mälestussamba jalamile Kaitseliidu, Eesti Politsei, Järvamaa Omavalitsuste Liidu ning Roosna-Alliku vallavalitsuse esindajad. Kaunite isamaaliste luuletustega esines Helina Välb.

Maakaitsepäev peeti vihmas
Tänavu peeti maakondlikku maakaitsepäeva Roosna-Allikul. Vihmase ilma tõttu toimus sündmuse kultuuriprogramm Roosna-Alliku rahvamajas. Tantsurõõmu näitasid Roosna-Alliku erinevate rühmade tantsijad, muusikaliselt lahutas meelt orkester Türi. Traditsiooniliselt jagas maavanem mastivimpleid ja tänukirju kaunite kodude omanikele. Kareda vallavolikogu keskkonnakomisjoni ettepanekul said meie vallast tänavu mastivimplid Ursula Ilo ja Urmi Reinde (Pikk tn 13A Esna külas), Triin Jakobson (Ataste kinnistu Köisi külas) ning Elle ja Jüri Sidron (Muhu kinnistu Peetri alevikus). Ilmselt mäletavad paljud seda punast Muhu maja Peetri aleviku serval, mis hoolsate omanike abiga ilusaks on tehtud.
Kuigi ilm oli vihmane, ei heidutanud see kaitseväelisel jalutuskäigul osalenud Järva maleva kaitseliitlasi, kodutütreid, naiskodukaitsjaid ja noorkotkaid. Oli tore, et kodutütarde seas olid ka Peetri rühma liikmed.
Kaitseliidul on saanud tavaks, et Vabariigi Presidendi käest toovad võidutule maakonda tublimad kaitseliitlased. Kaks aastat tagasi, kui maakaitsepäeva peeti Peetris, oli tuletoojaks Urmas Kõonurm. Ka tänavu tõi tule maakonda Kareda valla mees – kadett-seersant Kaarel Piirisalu. Maakaitsepäeval peetud kõnes ütles maavanem Tiina Oraste: „Kadett-seersant Kaarel Piirisalu on pühendunud kaitseliitlane, kelle panus Kaitseliidu ja eriorganisatsioonide eesmärkide täitmisel on tähelepanuväärne. Kaarel osaleb aktiivselt erinevatel Kaitseliidu väljaõppe- ja koostööüritustel  ning peab väga oluliseks enese pidevat täiendamist, omandatud teadmisi annab ta aktiivselt edasi noorteorganisatsioonide liikmetele, on hinnatud instruktor Kaitseliidu Järva Maleva väljaõppes. 2011. aastal oli kadett-seersant Piirisalu Kaitseliidu Järva Maleva aasta kaitseliitlase nominent.“
Kui kaitseväeline jalutuskäik läbi sai, jagas maavanem Tiina Oraste võidutule kõikidele omavalitsusjuhtidele, et see tuli jõuaks maakonna igasse paika.

Võidutuli jõudis küladesse
Kareda vallas on ilus traditsioon – presidendi läkitatud võidutuli jõuab õhtuks kõikidesse valla küladesse. Seda traditsiooni ei ole paljudel omavalitsustel, seepärast hoidkem seda. Nagu ikka, alustasime volikogu esimehe Siiri Tammistega oma võidutule teekonda Vodja külast – seal ootab alati Kooli ja Väikekooli talu rahvas. Virus andsime tule üle perekond Maasidele, kelle peretütar Elis-Erika osales Peetri kodutütarde rühma liikmena ka kaitseväelisel jalutuskäigul Roosna-Allikul. Öötla mõisa trepil meenutati nooruspõlve ning lood olid mõnusasti lõbusad. Esnas süüdatakse võidutulest alati jaanilõke, nii ka tänavu. Kuna jaanituld ei tohi järelvalveta jätta, valvab seal lõket Zil-164, masin, mis näinud mitut aastakümmet. Nii andiski Harri Mikk mulle ülesande auto vändast käima tõmmata, aga jõudu jäi tänavu selleks vajaka. Kareda külas ootab meid alati Otsasilla ja Sange talu rahvas. Oli rõõm tänavu esimest korda jagada võidutuld ka meie kõige väiksemas külas Õles. Kui oma viimasesse sihtpunkti – Müüslerisse – jõudsime, oli vihm uuesti sadama hakanud. Andsime viimase tükikese võidutuld üle perekond Hiiesalule.
Ilus päev oli, aitäh kõikidele osalejatele! 

Pilte Võidupüha tähistamisest näeb Facebookis Järvamaa Eesti Südamaa fännilehel ning Kareda valla fännilehel, samuti Järvamaa Infoportaalis.

Teisipäeval, 26. juunil kutsusime volikogu esimehe Siiriga vastuvõtule kõik meie tänavused gümnaasiumilõpetajad. Kuulasime, mis plaanid on noortel tulevikus (ja mina kuulsin esimest korda, et Peetri koolis müüdi teisipäeviti ja kolmapäeviti saiakesi :) ).