30 november 2009
Mööbeldame
29 november 2009
On härmas puud ja lumi maas?
27 november 2009
Uus kogemus - nii kooliperele kui mulle endale
26 november 2009
Kuidas kaitsta koduküla?
Kui palju teisi asju meil märkamata jääb?
Kohamaksude maailmas ehk palju maksab laps
25 november 2009
Täna volikogu
Nimepäev ja vanavanaema 95!
24 november 2009
Kolm musketäri ja d'Artagnan?
Andku nüüd minu uued vallavalitsuse liikmed mulle andeks, aga selline mõte tuli, kui täna esimest korda koos istunud vallavalitsuse koosseisu pilti vaatasin. Koostöökoolitust oleks meil vaja, sest esimese korraga kõiki nelja korraga naeratama ja ühte suunda vaatama ei saanudki :)
KFOR - Kosovo Force
Rahu valvama.
Tagasi tuleb 10. veebruar 2010.a.
Hakkasin päevi lugema ja igatsen hirmsasti.
23 november 2009
Lühikokkuvõte minu ettekandest kooli ja lasteaia lastevanemate koosolekul
Oma ettekandes toetusin neljale postamendile:
1) Statistika: haridus- ja teadusministeeriumis tehtud Järvamaa koolivõrgu analüüs
2) Raha: 2009. aasta riigieelarve seadus ning 2009. aasta Kareda valla eelarve
3) Seadus: Põhikooli- ja gümnaasiumiseadus, koolieelse lasteasutuse seadus
4) Isiklik arusaam (teemat ei ole arutanud uus vallavalitsus, volikogu ega selle kultuurikomisjon)
Arvude keeles
Vallas on kuni 6-aastaseid lapsi 43. 7-13 aastaseid on 33. See on parim suhtarv Järvamaal. Seega – järelkasv on olemas.
Toimub üsnagi suur õpiränne (1. kooliastmes 23% (Järvamaa keskmine 7%), 2. kooliastmes 27% (Järvamaa keskmine 9%), 3. kooliastmes 24% (Järvamaa keskmine 12%)).
2006-2008 õppeaastatel jätkas 24-st Peetris põhihariduse omandanud õpilasest 10 üldharidus- ning 14 kutseharidussüsteemis (2009.a. lõpetanutest on 9-st 8 gümnasistid).
Seaduse keeles
Koolieelse lasteasutuse seadus: lasteasutuse valla- või linnaeelarvest kaetavate majandamiskulude, personali töötasu ja sotsiaalmaksu ning õppevahendite kulude katmises osalevad täies ulatuses teised vallad või linnad proportsionaalselt nende haldusterritooriumil elavate selles lasteasutuses käivate laste arvuga
Põhikooli- ja gümnaasiumiseadus: munitsipaalkooli
tegevuskulude katmises osalevad täies ulatuses teised vallad või linnad proportsionaalselt selles koolis õppivate nende haldusterritooriumil elavate õpilaste arvuga.
Kohamaksud lapse kohta aastas (makstakse Kareda valla eelarvest)
Paide Gümnaasium, Paide Ühisgümnaasium – 7440 krooni
Järva-Jaani Gümnaasium – 11616 krooni
Koeru Keskkool – 14724 krooni
Keila kool – 16620 krooni
Koeru lasteaed – 28200 krooni
Viisu lasteaed - 46728 krooni
Tuleviku keeles
Investeeringute jätkamine lasteaias:
2008.a. – 2. korruse rühmaruumide remont 300000 krooni
2009.a. – elektripaigaldise renoveerimine 560000 krooni
2010.a. – mänguväljak??
2010.a. alguses – 2. rühma loomise vajadus
Peetri Põhikooli esimene klass
2010 – 3 õpilast
2011 – 8 õpilast
2012 – 8 õpilast
2013 – 8 õpilast
2014 – 4 õpilast
2015 – 8 õpilast
2016 - kooli läheb Hannes (pildil)
Südameharidus Järvamaa moodi
Eelmisel neljapäeval, 19. novembril peetud Järvamaa esimene kodanikuühiskonna konverents oli täis entusiasmi, maailmaparandamist ning sünergiat.
Ennelõuna täitsid põnevad ettekanded.
Mõtete elluviimiseks on vaja AIRi (Aeg, Inimesed, Raha) ja natukene kiiksuga ideid, kõneles kaasahaaravalt aasta vabatahtlik Tuve Kärner. Ilus oli Tõnu Õnnepalu mõte mõiste „kodanikuharidus“ asemel kasutada sõna „südameharidus“. Oli ju Ivar Tröner konverentsi avaettekandes kummutanud koolihariduse tähtsuse kodanikuks saamisel. Sihtasutuse Tallinn 2011 programmiosakonna juht Jaanus Rohumaa rõhutas kohaliku inimese ja kogukonna osalust ja lähedust kultuuripealinna toimimisel.
Pärastlõunal oli aeg töögruppide käes.
Tuve poolt kõneldud AIR oli kokkuvõtlikult põhiteemaks kohaliku omavalitsuse töögrupis. Kuidas kaasata inimesi, kuidas teha vallajuhtimine MTÜ-de ja kodanikuühiskonna jaoks põnevaks? Kas aitab vaid kuulutuse panemine teadetetulbale või kutsete saatmine (seda enam, et aega nagu pole, rahast rääkimata)? Avalik ja kolmas sektor peavad omavahel informatsiooni jagama, kuid tõelisest kaasamisest saab kõnelda vaid siis, kui kolmas sektor ka otsustusprotsessis osaleb.
Noorte töögrupi üks arusaam – täiskasvanud on pidurid – pani saali mõnusalt kahisema. Võib-olla oli see väljaütlemine seda ootamatum, et Paide linnatänavatel filmitud Vox Populi oli noortest üsna teadm
atu pildi joonistanud. Seda enam ootan tulevikus Eimar Veldre idee teostumist, et kooli ühiskonnaõpetuse tunde annaksid valdkonnapõhiselt oma alal tegutsevad inimesed.
Mati Palmet võttis meedia töögrupi tulemuse kokku lihtsalt ja tabavalt – iga mõte on oluline. Jah, tädi Maali 100. sünnipäev ei ole Aktuaalse Kaamera uudis, kuid Järva Teatajas nupukest väärt küll. Ehk julgustas Mati ja Arnika öeldu MTÜsid oma tegemistest rohkem teada andma mitte omaette nokitsema.
Päeva lõpus tulid lavale Järvamaa harrastusteatri liikmed. Nende sketš külaseltsi loomisest pakkus kohati piinlikku äratundmisrõõmu.
Kokkuvõtteks
„Inimesed muutuvad rasketel aegadel, headel aegadel nad ainult räägivad sellest,“ ütles psühholoog Ivar Tröner Ulrich Becki sõnadega. Halvad ajad on vist tõesti käes (J), sest järgmisel päeval potsatas postkasti kutse hakata vabatahtlikuks. Noored võtsid tõsiselt lubadust teha oma kaasamisteemaline konverents.
Naabrimees Arto avas oma blogi. Peaks oma blogi ka kapist välja tooma, mõtlesin. Nagu Eimar ütles – igal vallavanemal peab olema aega tviitimiseks.
Jää on liikuma hakanud, uus julgus sündinud. Seega on esimene südamehariduse konverents oma eesmärgi täitnud. Jään põnevusega järgmist ootama.
Maikole ja kogu arenduskeskuse meeskonnale tänusõnad sujuva ja põneva päeva eest!